How you can help/cs

From Gramps
Revision as of 05:22, 18 April 2020 by Sam888 (talk | contribs) (change GRAMPS to Gramps)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Jak se můžete podílet na projektu Gramps?

Proč potřebujeme pomoc

Stali jsme se obětmi vlastního úspěchu. Za posledních pár let se Gramps rozrostl o tisíce uživatelů. S přibývajícími uživateli každým dnem přibývají požadavky na podporu a vylepšení projektu. Vývojový tým, bohužel, neroste stejným tempem. Přes 90% všech bugů a návrhů na vylepšení bylo tento rok vyřešeno pěti lidmi.

Postup v práci na projektu zpomaluje zvyšující se počet požadavků o podporu. Proto abychom mohli i nadále pokračovat v plnění tužeb komunity, potřebujeme Vaši podporu.

Jak můžete pomoc

Níže je uveden seznam úloh souvisejících s programováním, které je potřeba dodělat. Pokud můžete pomoc, dejte nám, prosím vědět.

Vylepšit import a export GEDCOM souborů
Zdá se, že ať se snažíme jak chceme, vždy je tu něco, co by chtělo vylepšit. Pokud jste expert na GEDCOM, prosím kontaktujte vývojáře.
Řešení nahlášených chyb
Bugy se objevují pořád, často i několikrát za den. Řešení nahlášených bugů je hlavní způsob, jakým můžete vývojářům pomoc ve vylepšování systému.
Integrace map (openstreetmap, google maps)
se všemi těmito dostupnými nástroji a místy v Gramps je spousta příležitostí, jak je využít.
Zvýšení rychlosti aplikace při práci s velkými objemy dat.
Import dat, slučování duplikátů
Při importu z více zdrojů je někdy těžké rozpoznat duplicitní data.

Web 2.0

Nový módní pojem: Web2.0. Některá vylepšení přidaná do Gramps by byla jistě skvělá. Lidé, kteří píší webové aplikace by nám mohli neskutečně pomoc. Idea je, mít webovou aplikaci, která by umožňovala export .gramps souborů (nezávisle na Gramps nebo dalších vývojářích) a která by umožňovala pohyb tam a zpět. Import s automatickým slučováním je opravdu, opravdu, potřeba. Toto je jedno z témat, které se v komentářích stále opakuje.

Ale co když nevím, jak programovat?

Dokonce i když nevíte, jak programovat, můžete projektu pomoc. Můžete:

Vyvíjet testovací databáze
Potřebujeme testovací databáze, na kterých budeme zkoušet všechny funkce programu.
Pomoc s testováním grafického rozhraní
Ať již testování ručně, nebo psaním skriptů pro automatické testování.
Psát tutoriály na naší wiki
Tímto můžete pomoc nejvíce. Jako uživatel umíte nejlépe vysvětlit jak co udělat. A sdílení této vědomosti s ostatními správná věc.
Tango-Dialog-information.png
Wiki manual

Prosím, vylepšete Wiki - hlavně ruční části.


Jak udělám..., Tutoriály, Tipy.

Vývoj screencastů (video návody)
Programy jako vnc2swf, recordmydesktop, Istanbul, Cankiri, VLC, xvidcap, gifsicle nebo SWFTools mohou být použity k vývoji screencastů, které ukážou lidem, jak provést různé úkoly.

Také se zdá, že W3C pracuje na specifikaci pro Synchronized Multimedia Integration Language a značky pro video by se mohly objevit ve specifikaci HTML5...

Poskytněte překlad
Gramps podporuje mnoho jazyků, ale čím více jazyků budeme podporovat, tím více posloužíme naší komunitě. Podívejte se také na Translators
Udělejte balíček pro svou distribuci
Instalace programu Gramps ze zdrojových kódů je pro mnoho nových uživatelů problém. Poskytnutím balíčku pro Váš systém usnadníte novým uživatelům začátky s programem Gramps.
Podílejte se na mailing-listech
Pokud si uživatelé dokáží mezi sebou odpovědět na otázky, znatelně tím ulehčí práci vývojářům.