Gramps 5.1 Wiki Manual - Probably Alive/tr

From Gramps
Revision as of 17:31, 24 January 2022 by Brtc (talk | contribs) (Calendar Gramplet)
Jump to: navigation, search
Önceki Dizin Sonraki


Bir Gramps veri tabanındaki kişilerin yaşam durumu, verilerinizi başkalarıyla paylaşmanız gerektiğinde, ancak hayatta olanların ayrıntılarını korumak istediğinizde önemlidir. Bazı raporlarda da kullanılır. Bu nedenlerden dolayı Gramps, birinin hayatta olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak bazı araçlara sahiptir.

Gramps birinin hayatta olup olmadığını nasıl belirler?

Fig. 7.1 Menu: "Edit>Preferences..." - "Dates" - tab - defaults

Birinin hayatta olup olmadığını anlamanın basit bir yolu, bir ölüm etkinliği mi yoksa ölümle ilgili bir etkinlik mi (mezar gibi) olduğunu görmektir. Ancak veri tabanınızdaki bir çok kişinin ölüm ayrıntılarını bilmiyor olabileceğinizden dolayı birçok kişinin bu tür etkinliklere sahip olmadığı muhtemelen doğrudur. Birinin öldüğünü biliyorsanız, bir ölüm etkinliği oluşturmak iyi bir fikir olabilir. Ayrıca, bir kez bilindiğinde geri dönüp yararlı ayrıntılar (ölüm tarihi ve yeri gibi) ekleyebilirsiniz. Kesin ayrıntılar içermeseler bile, öldüğü bilinen kişiler için etkinlikler eklemek biraz yararlıdır. Ancak, Gramps sizin için tahmini tarihleri ​​olan (veya olmayan) etkinlikler de ekleyebilir (aşağıda açıklanmıştır).

Bir kullanıcının bir kişiye elle bir ölüm etkinliği eklemesini istemek (böylece canlı olarak kabul edilmemeleri için) çok can sıkıcı olurdu ---biri birçok kişi hakkında ayrıntı girmek zorunda kalacaktı. Birinin hayatta olduğu düşünülürse, dışa aktarıldığında ayrıntılarının paylaşılmasının engellenmesi gerektiğini hatırlayın. Bu nedenle Gramps, birinin etkinlik tarihlerine veya etkinlik tarihleri ​​olabilecek kişilerle olan ilişkilerine göre muhtemelen hayatta olup olmadığını hesaplayabilen bir işleve sahiptir. Örneğin, bir kişinin herhangi bir ölüm kanıtı yoksa (ölüm veya defin etkinliği gibi), o zaman Gramps bu kişinin ebeveynlerini, çocuklarını, kardeşlerini bir kanıt bulunana kadar sürekli olarak kontrol eder---veya kontrol edilecek bağlantılar bitene kadar. Tipik yaş ve etkinlik süreleri hakkındaki bilgileri kullanarak (kardeşler arasındaki tipik yaş farklılıkları, annelerin doğum anındaki tipik yaşları vb.) Gramps, bir kişinin hayatta mı yoksa ölü mü olduğu konusunda tahminlerde bulunabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu yürütülmesi zaman alan bir işlev olabilir, ancak oldukça yararlı olabilir. Tipik doğum yaşı, kuşaklar arası vs. için değerler Menü -> Düzenle -> Tercihler -> Tarihler sekmesinden ayarlanabilir.


The probably alive function can check to see if a person was alive on any specific date, or during a time span. This is used in the Age on Date Gramplet. Normally, the system will estimate birth and death events, and see if a date falls between those two.

However, there is one special case: if you are looking for people probably alive today and they have a death event, then they are considered dead no matter what (even if the event doesn't have a date). Therefore, you will get different results if you see who was probably alive yesterday (or last year) as compared to who is considered alive today. The reason for this is that if you have a death event, you know that a person died in the past, but you don't know when. If you look to see if a person was alive in the past (yesterday and prior) then you can not say for certain if they were dead then without knowing a death date.

If you want to know the details of why Gramps has determined an individual is alive or dead, you can use the Calculate Estimated Dates Tool addon to get an explanation. This will show the estimate birth and death dates, and the relationship to someone who has an event date on which these are based.

Probably Alive Proxy

The first tool is the "Probably Alive" proxy. This is used automatically whenever you export your data to a format that supports the ability to restrict details on living people. The proxy wraps the database in a layer that prevents access to sensitive details of living people, such as their given name, and their events.

Muhtemelen Yaşayan Süzgeci

Bugünün tarihi, tarihi bulunmayan etkinliklerde ve geçmişte canlı durumu kontrol edildiğinde özel olarak ele alınır. Örneğin, bir kişinin tarihi olmayan bir ölüm etkinliği varsa, o kişinin bugün itibariyle ve her zaman gelecekte öldüğünü biliyoruz. Ancak, geçmişte bir tarihte bir kişinin hayatta olup olmadığını kontrol edebileceğiniz bu işlevler için, o tarihte hayatta mı yoksa ölü mü olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle, tarihi olmayan bir ölüm etkinliğiniz varsa ve daha dün hayatta olup olmadıklarını kontrol ederseniz, Gramps canlı/ölü durumunu belirleyemez.

Bakınız:

Takvim Gramplet

Takvim gramplet bakınız.

Editing Dates

See Editing dates.


Önceki Dizin Sonraki


Gnome-important.png Telif hakkı bildirimi: Bu sayfadaki tüm düzenlemeler iki farklı telif hakkı lisansı kapsamındadır:

Bu lisanslar, Gramps projesinin bu wiki kılavuzunu gelecekteki Gramps sürümlerinde ücretsiz içerik olarak maksimum düzeyde kullanmasına izin verir. Bu ikili lisansı kabul etmiyorsanız, bu sayfayı düzenlemeyin. Viki'de yalnızca GFDL lisansı kapsamına giren diğer sayfalara harici bağlantılar aracılığıyla ([https://www.gramps-project.org/...]) sözdizimini kullanarak) bağlantı verebilirsiniz, dahili bağlantılar yoluyla değil.
Ayrıca, yalnızca bilinen Yazım kurallarını kullanın